TULIGŁOWY – wieś położona między Pruchnikiem a Rokietnicą; na południe od Jarosławia, w maleńkim jarze między pagórkami, nazwę swą zawdzięcza niecodziennemu zdarzeniu. Jak mówi legenda, kiedy w XIV w. na wschodnie ziemie Rzeczypospolitej napadli Tatarzy, siejąc pożogę, śmierć i niewolę, z podolskiej wsi Kudryńce uciekli ludzie i skryli się w tutejszych lasach. Tu, wśród nieprzebytych lasów, nieopodal góry Borusz, schronili swoje głowy pod nową osadą chat. „Przytulili” tu swoje głowy i zostali, a wraz z nimi nazwa i przede wszystkim cudowny obraz MATKI BOŻEJ NIEPOKALANEJ, który z sobą przynieśli. Obraz Madonny powiesili na topoli, by stąd Maryja czuwała i błogosławiła ich rodzinom.
Tyle o początkach tej miejscowości mówi legenda. A fakty?
Początek tej wsi nie różni się od historii wielu podobnych miejscowości, jakie powstały w okresie wielkiego osadnictwa wieku XIV. Prawo osadnicze wieś ta otrzymała po roku 1340. Pierwszy właściciel Tuligłów i Rudołowic, Mikołaj Mzurowski w 1393 r. buduje drewniany kościół pod wezwaniem swego patrona, św. Mikołaja Biskupa. Kościołem parafialnym stał się on kilka lat później, w roku 1396. Dziedzic Mikołaj Mzurowski nadaje temu kościołowi jeden łan ziemi aż do granic Chorzowa, obszar roli pod lasem, staw we wsi oraz prawo wypasu bydła z bydłem dworskim, a świń w lasach i wyrębu potrzebnego na opał i budowę drzewa w lasach (por. Archiwum Diecezji Przemyskiej, rękopis z roku 1777, s. 192, dotyczący parafii Tuligłowy). Synowie pierwszego fundatora, Jan i Mikołaj, oddają świątynię w opiekę Kanonikom Grobu Chrystusowego (Bożogrobcom). Fundację tę przyjmuje ze wszystkimi przyległościami i dochodami w 1446 roku ks. Jan Oczko, Generał Zakonu.
Krwawe losy ziemi przemyskiej w XVII wieku tylko po części ominęły Tuligłowy, które cudem uniknęły strasznego najazdu tatarskiego z 1624 roku, kiedy to ślady tego pochodu naznaczone były kupami popiołów i gruzów okolicznych wsi, gdzie nawet trawa nie porosła.
Nabożeństwa
Nabożeństwo do św. Michała Archanioła
wtorek, godz. 16.40 (zima), 17.40 (lato)
Nowenna do Niepokalanej Matki Dobrej Nadziei, Pani Tuligłowskiej
środa, godz. 16.30 (zima), 17.30 (lato)
Nabożeństwo do Bł. Bronisława Markiewicza; Św. Jana Pawła II i Andrzeja Boboli
czwartek, godz. 16.40 (zima), 17.40 (lato)