Inwestycje ruszyły z kopyta w IV kwartale 2017 r.

Inwestycje w czwartym kwartale 2017 roku urosły aż o 11,3 procent.

W czwartym kwartale 2016 roku inwestycje były na minusie aż o -9,7%.

 Cały 2016 rok była na minusie jeżeli chodzi o inwestycje.  4Q2017 jest pierwszym kwartałem wzrostów. Bez dwóch zdań ruszyły inwestycje samorządów oraz firm prywatnych. Przez ostanie dwa lata gospodarka borykała się z brakiem nakładów na nowe inwestycje. Eksport oraz konsumpcja gospodarstw domowych napędzały gospodarkę. . Główny Urząd Statystyczny  raportował o spadku wydatków inwestycyjnych przez aż pięć kwartałów z rzędu. Ale dopiero teraz ruszyły do przodu z większą dynamiką. Ciekawa struktura wzrostu w IV kwartale - napędzany był przez inwestycje i spożycie (prywatne i publiczne). Eksport netto i zamiana zapasów miały ujemny wkład do wzrostu - nieczęsto się to zdarza.

W sumie inwestycje, konsumpcja prywatna i rządowa dają wzrost aż o 6,3 procent, ale do tego trzeba jeszcze dorzucić dwie kategorie, które nam ten wzrost spowalniały: spadek zapasów w firmach (-0,4 procent) i tak zwany eksport netto (-0,8 procent). Ujemny eksport netto oznacza, że pod koniec 2017 import rósł szybciej niż eksport.

Wartość produktu krajowego brutto, czyli wszystkich produktów i usług, które udało się w Polscy wytworzyć i sprzedać sięgnęła w 2017 roku 1 biliona 982 miliardów złotych. To o 123 miliardy złotych więcej niż w 2016.

 

Źródła:

  1. http://next.gazeta.pl
  2. Twitter mBank Research
  3. Money.pl